reklam
GÜNCEL YEREL HABER 7,Dİ 24 SAAT GÜNCEL SİZİN SİTENİZ HOŞGELDİNİZ
Lütfen Dikkat Sağlık Saç Bakımı Bitki Gibi Bi Çok Bakımla İlgili Yazılarımız Var Lütfen Bir Dokdurunuzu Ve Ya Bir Kuaförünüzü Danışmadan Buradaki Ürünleri Denemegin Sitemizdeki Bu Yazdıklarımız Site https://duguntvcine.blogspot.com.tr Sorumlu Degildir

KİŞİLERE ÖZEL BAŞ SAYFADA REKLAMLARI BURADA GÖZÜKECEKDİR


REKLAM BÖLÜMÜ


Çinede Turunç Reçeli Tarifi

Yazar fotoahmet 8 Mart 2018 Perşembe 0 yorum

Çine’nin hemen hemen bütün sokaklarında görülebilen, limon ve portakalın atası olan turunç meyvesi, Çine Belediyesinin katkıları ile kadınların elinde reçele dönüştürülecek.

Turunç Reçeli Tarifi İçin Malzemeler
15 adet turunç meyvesi
1,5 kg şeker
Limon tuzu
Turunç Reçeli Tarifi Yapılışı
15 adet turuncu yıkayıp rendenin ince kısmıyla rendeliyoruz,beyazları çıkacak ancak beyazlarını iyice rendelemeyeceğiz. Rendelenmiş turunçları ,portakal soyar gibi kabuklarını 4-8 kabuklara ayırıyoruz(bu birazda istediğiniz ebatla ilgili).İçleri çıkartıyoruz.Kabukları ise 10-15 dk sıcaksuda haşlıyoruz….

Haşladığımız yaprakları 3 gün boyunca suda bekletiyoruz.Suyu 5-6 saatte bir değiştirerek tatlandırıyoruz.Turunçları kıvırarak kalın iğne ve iplikle ipe diziyoruz.

Malzemenin üstünü örtecek kadar su ölçüyoruz ve 15 adet turunç için 1,5 kg şekerin üstüne suyu döküyoruz.Şeker ve suyu ısıtarak eritip(bu yöntem buradaki arap- hıristiyanların pişirme yöntemi,klasik şekilde şeker dökülüp,su ekleme yöntemi değil),ipe dizilmiş turunçları bu şerbete atarak önce harlı ,sonra kısık ateşte 60-70dk pişiriyoruz.İnmeye yakın yarım tatlı kaşığı limontuzu ekliyoruz

Saklama için pişirmeden kalan serbeti kullanıyoruz.Reçelinizi tükettikten sonra kalan şerbeti tekrar kekleri ıslatmakta kullanabilirsiniz.

Afiyet olsun

Hiç yorum yok:


FACEBOOK SAYFAMIZDAN YAZABİLİRSİNİZ


ÇİNE DOSTFM ÇEPDE DİNLE TIKLA