Yeni
Yükleniyor..

Çinede Turunç Reçeli Tarifi


Çine’nin hemen hemen bütün sokaklarında görülebilen, limon ve portakalın atası olan turunç meyvesi, Çine Belediyesinin katkıları ile kadınların elinde reçele dönüştürülecek.

Turunç Reçeli Tarifi İçin Malzemeler
15 adet turunç meyvesi
1,5 kg şeker
Limon tuzu
Turunç Reçeli Tarifi Yapılışı
15 adet turuncu yıkayıp rendenin ince kısmıyla rendeliyoruz,beyazları çıkacak ancak beyazlarını iyice rendelemeyeceğiz. Rendelenmiş turunçları ,portakal soyar gibi kabuklarını 4-8 kabuklara ayırıyoruz(bu birazda istediğiniz ebatla ilgili).İçleri çıkartıyoruz.Kabukları ise 10-15 dk sıcaksuda haşlıyoruz….

Haşladığımız yaprakları 3 gün boyunca suda bekletiyoruz.Suyu 5-6 saatte bir değiştirerek tatlandırıyoruz.Turunçları kıvırarak kalın iğne ve iplikle ipe diziyoruz.

Malzemenin üstünü örtecek kadar su ölçüyoruz ve 15 adet turunç için 1,5 kg şekerin üstüne suyu döküyoruz.Şeker ve suyu ısıtarak eritip(bu yöntem buradaki arap- hıristiyanların pişirme yöntemi,klasik şekilde şeker dökülüp,su ekleme yöntemi değil),ipe dizilmiş turunçları bu şerbete atarak önce harlı ,sonra kısık ateşte 60-70dk pişiriyoruz.İnmeye yakın yarım tatlı kaşığı limontuzu ekliyoruz

Saklama için pişirmeden kalan serbeti kullanıyoruz.Reçelinizi tükettikten sonra kalan şerbeti tekrar kekleri ıslatmakta kullanabilirsiniz.

Afiyet olsun
Google Plus'da Paylaş

Yazar fotoahmet

Yazar hakkında bilgi yazılacak.
    Blogger Yorumları
    Facebook Yorumları

0 yorum :

Yorum Gönder